Lézervágás

Az alábbiakban a leggyakoribb anyagokról írjuk le azokat a tudnivalókat, amik a lézervágással kapcsolatosak. Ezek az információk a mi gépeinkre érvényesek, nem feltétlenül általánosak.

A fa jól vágható lézerrel.

Amit tudni kell:

  • Nem lehet akármilyen típusú és vastagságú fát átvágni.
    A legtöbb esetben az a jellemző, hogy a puhafából lehet kb. 1 cm vastagságot is átvágni, kemény fából csak 5 mm-t.
  • A fa lézervágásánál a fa megég, emiatt nem lehet tizedmilliméter pontos vágásokat készíteni, a vágási vonal akár 1 mm vastag is lehet egy vastag fa esetében.
  • A fa égése azt is jelenti, hogy a vágási vonal mentén a fa éle elszenedesik. Ez inkább a vastagabb fa anyagok vágása esetén érzékelhető, de minden esetben igaz.
    A szenesedést ki tudjuk küszöbölni bizonyos típusú fáknál, de csak akkor tudjuk garantálni a nem elszenesedett éleket, ha kapunk egy minta anyagot, amin ki tudjuk próbálni a gép beállításait. Finom csiszolással el tudjátok távolítani az égett részt.

Fa lézervágása

Papír lézervágása

Mivel a papír anyaga nagyrészt fából van, ezért a papír is jól vágható lézerrel.

Nagyon sok esetben érdemes lézerrel papírt vágni, riccelni vagy perforálni. Ezek közül csak pár példa: papír doboz készítéséhez, egyedi formájú névjegykártyákhoz, esküvői meghívókhoz, stencil fújósablonok kivágásához nagyon jó eljárás.

Papírnál igazából nem lehet azt mondani, hogy van egy bizonyos vastagság, amit már nem tudunk átvágni, mivel még 1 cm vastag papírt is át tudnánk vágni, de még nem találkoztunk ilyen igénnyel.

A papír vastagsága a gép idejét befolyásolhatja, ami alapján az árat számoljuk.

350-400 gr-os kartonig nemigen van eltérés, a nagyobb volumenű
papírok vágása lehet időigényesebb valamivel.

A különböző textíliák is jól vághatóak lézerrel. Készítettünk már több alkalommal lézervágott textil elemeket divatbemutatókhoz is – a mi tapasztalatunk az, hogy az organikus anyagok (pamut, gyapjú, vászon), valamint a divattervezők által kedvelt neoprén és muszlin is jól vághatóak.

Azt érdemes szem előtt tartani, hogy a gépünk munkaterülete 960x610mm. Az asztal mérete nagyjából 1000x700mm, ezen kívül viszont gépzsíros görgők vannak, ezért a nagyobb anyagok megmunkálása előtt mindenképpen érdemes tájékozódni, hogy hogyan tudjuk megvédeni az anyagokat az olyan koszolódástól, amit nem lehet kimosni.

Textil lézervágása

Bőr lézervágása

A bőr és a műbőr is vágható lézerrel.

Ezeket az anyagokat mi akkor tudjuk vágni, ha kevesebb mint 5 mm vastagok, de a legtöbb esetben úgysincs szükség ennél vastagabb bőrökre. (5 mm-nél vastagabb bőröket is lehet vágni lézerrel, de ahhoz védőgázt kell az anyagra fújni, hogy az égést megállítsa, mivel ilyen vastagságnál már normál levegő mellett parázslik a bőr.)

A bőrre is igaz, hogy a vágási vonal megég, ezért nagyon aprólékos grafikákat nem lehet szépen kivágni belőlük. Ha kell, akkor festéssel ez a vágási él színezhető.

Bőröknél előfordulhat, hogy a vágási vonal mellett az anyag kissé elszíneződik. Ezt a kiáramló forró por okozza. A legtöbb esetben nem ég rá az anyagra, így letisztítható róla, nagyobb megrendelésnél pedig applikáló fólia használatával ki is küszöbölhető ez a probléma.

Ami pedig a mi problémánk: a bőr lézervágása büdös. 🙂 Szerencsére erős elszívó berendezés üzemel a lézergravírozó gépünk mellett, és így a különleges illatélmény nem marad sokáig.

A plexi (Poli(metil-metakrilát), PMMA vagy akril) nagyon jól vágható lézerrel.

A mi lézergravírozó gépünk még 1 cm vastag plexi táblát is egyből át tud vágni! A vágási vonal mentén lézervágás esetén a plexi átlátszó marad, míg mechanikus vágás esetén teljesen mattá válik, csiszolással lehet csak valamelyest javítani.

A vágási vonal nagyon pontos, ezért egészen apró, részletgazdag grafikát is tökéletesen ki lehet vágni plexiből.

Nagyon sok esetben lehet és érdemes a plexit használni, mivel nagyon jó tulajdonságai vannak. Mivel jól gravírozható is, ezért gyakran használják átvilágító és élvilágított táblákhoz.

Jól alkalmazható üzletdekorációhoz is, akár két különböző színű plexi egymásra ragasztásával is. Mivel falra is jól ragasztható, ezért külön háttér, vagy tartóelem sem szükséges hozzá.

Mi csináltunk már belőle fülbevalót, névjegykártyát, intarziát fültágítóhoz, plakettet, Design Hét díjat, és még sok mást is.

Amit még fontos tudni a plexivel kapcsolatban az, hogy érzékeny az alkoholra, ezért denaturált szesszel nem szabad kezelni, tisztítani, mert az anyag berepedezik.

Plexi lézervágása

Egyéb műanyagok

Rengeteg féle műanyagot gyártanak a világban, nehéz őket számon tartani, de a következőkről lehet viszonylag biztosat mondani:

A lézergravírozáshoz gyártott, különböző színű műanyag lapok (mint itt a képen), vághatóak is lézerrel.

Ezen kívül a hungarocell, az ABS és POM anyagok azok, amiket lehet vágni. Ha Ti hoznátok a műanyagot, akkor mindenképp érdemes egy próbát végezni, hogy biztosan olyan eredményt tudjunk produkálni, amit elvártok tőlünk.

Gumi lézervágása

Általában véve elmondható, hogy a gumi is jól vágható lézerrel. Mi a legtöbbször bélyegzőgumit vágunk, de azt nagyon sokat. A bélyegzőgumik mérete nagyjából 1,6 – 3 mm között mozog, ezeket a méreteket nagy valószínűséggel tudjuk vágni.

Ha gumi lézervágásával kerestek meg minket, akkor mindenképp szükségünk lesz egy próba darabra, amin beállíthatjuk a gép paramétereit és ellenőrizni tudjuk, hogy szépen vágható-e az adott gumi.

Fémek lézervágása

Fémek ugyan vághatóak lézerrel, de a mi gépeink erre nem alkalmasak még vékony fémek (0.1mm – 0.2mm) esetében sem, ezért fémek lézervágásával kapcsolatban nem fogunk tudni segítséget nyújtani.

Derékszögben vágott, sarokkerekített táblákat tudunk biztosítani bizonyos fémekből (alumínium, réz, nagyobb mennyiség esetén acél), de téglalaptól eltérő formákat adni csak előre gyártott termékek (pl.: kutyabiléta, kulcstartó) esetében tudunk.

A fémek gravírozása a vágástól független tevékenység, ezért a fémek jelölésével kapcsolatban érdemes a gravírozás oldalunkon lévő információkat elolvasni.

Árainkról

Az általunk adott ajánlat 3 részből állhat össze:

  1. Gépbeállítás: lézervágás esetén ez egységesen bruttó 2 500 Ft. Ez megrendelésenként és anyagonként számolódik. Ha egyszerre kapunk 50 lap papírt amit vágni kell, akkor egyszer számoljuk. Ha ugyanezt a rendelést két adagban kapjuk, akkor viszont mindkét alkalommal egyszer-egyszer. Ha egyszerre kapunk például papír és 3mm vastag rétegelt lemez vágás rendelést, akkor is kétszer számoljuk.
  2. Lézervágás ára: mindig a lézeres vágási vonal hossza alapján számolunk. Ehhez vektoros vonalra van szükségünk, ezért addig amíg ezt nem kapjuk meg maximum irányárat tudunk becsülni. (Az általunk preferált formátumok: .pdf, .cdr, .eps, .ai) A vágási vonal hossza és a vágási sebesség alapján tudunk adni konkrét árat a munkára. Már rengeteg anyagról tudjuk, hogy milyen sebességgel tudjuk vágni, de természetesen mindig jöhet új anyag is. Általunk eddig nem vágott anyagok esetén mindig készítünk próbavágást, hogy tudjuk hogy az adott anyag vágható-e szépen lézerrel, és amennyiben igen, akkor már a sebességet is tudjuk.
  3. Maszkolás ára: ha szükséges, hogy megvédjük a vágandó anyag felületét a koszolódástól, akkor egyik vagy mindkét oldalon papír alapú applikáló fóliával maszkoljuk.

Ezekből adódik, hogy ahhoz hogy árat tudjuk adni, a következőket kell tudnunk:

  • milyen anyagot kell vágni? (típus és vastagság is | például: rétegelt lemez, 3mm)
  • milyen formát kell vágni? (vektoros grafika)
  • milyen mennyiséget vágjunk?
  • kell-e védeni a felületet egy vagy két oldalon a koszolódástól?
adminLézervágás